Torebki w XIX w. cz. 3
Czytanie niniejszego wpisu proponuję zacząć od wcześniejszych części, tj. 1 i 2.
***
Torebka w XIX w.
W drugiej połowie XIX w. ten typ torebki co na dwóch kolejnych ilustracjach zwano „woreczkiem Pompadour”.
***
Wiedzę na temat torebek w XIX w. i ich kształtów poszerzają znacznie egzemplarze „Tygodnika Mód i Powieści” – pisma dla pań wydawanego w latach 1871 – 1911. Zawierało ono bowiem nie tylko ilustracje z modą, ale także prezentowało i opisywało przedmioty dnia codziennego w tym torebki. Co więcej, do niejednej z nich gazeta podawała kroje tak, by kobiety mogły robić je same.
Na stronach katalogu z 1910 r. wydawanego przez dom towarowy Le Bon Marche w Paryżu znaleźć można same zapięcia do torebek. Ułatwiało to samodzielne ich robienie np. na szydełku. Jako że moda na wiele rzeczy przychodziła do Polski z Francji, podejrzewać należy, że podobne zapięcia można było kupić także w naszym kraju.
***
Ilustracje poniżej pochodzą z „Tygodnika Mód i Powieści” i prezentowane są chronologicznie.
W latach 1876 – 1877 ilustratorzy mody zaczynają proponować torebki zawieszone na szarfie u pasa, aczkolwiek zwisające bardzo nisko. Rozwiązanie to trudno było uznać za praktyczne, z tego też powodu nie przyjęło się szerzej.
Poniżej „woreczek na mięso lub zakupy gospodarskie”, czyli dzisiejsza siatka.
Poniżej torebka na lornetkę teatralną zwana tym razem „futerałem”, z kółkiem wielkości bransoletki do zakładania na rękę.
Na poniższej ilustracji proponuję zwrócić uwagę na osobliwy podpis. Skoro torebka była z futerka, to nazywała się „mufką”.
***
DOKOŃCZENIE W KOLEJNYM WPISIE