Stroje kąpielowe w XIX w. cz. 1
Kąpanie się w XIX w. było praktyczne (higieniczne) i przyjemne, niestety rodziło wątpliwości natury obyczajowej. Bo czy aby na pewno wypada, by dama pokazywała się światu bez gorsetu i porządnej sukni, za to w samej koszuli (w późniejszych czasach w stroju kąpielowym). W dodatku każdy, nawet najbardziej elegancki strój miał to do siebie, że po zamoczeniu przylegał do ciała nieprzyzwoicie obnażając kształty. Z tego też powodu niejeden wolał nie wchodzić do wody i podziwiać morze z bezpiecznej odległości tak jak na poniższym fragmencie obrazu angielskiego malarza Williama Powella Fritha (z ok. 1851 r.).
Kliknij, aby powiększyć.
***
Na temat stosunku do kąpieli w miejscach publicznych oraz wozów kąpielowych pisałam we wpisie, do którego zapraszam https://www.lisak.net.pl/blog/?p=2798
Dziś chciałabym pokazać Państwu stroje do kąpieli, jakie zakładały na siebie kobiety w XIX w. Ponad 2500 przejrzanych gazet z modą (przede wszystkim numerów „Tygodnika Mód i Powieści”, ale nie tylko), i jakie wnioski? Zapraszam do lektury.
***
W pierwszej połowie XIX w. kobiety kąpały się w długich koszulach. Poniżej ręcznie kolorowana akwaforta z 1829 roku Williama Heatha.
I może jeszcze trochę humoru. Poniżej rycina angielskiego satyryka Thomasa Rowlandsona z 1813 r.
Trudno dokładnie powiedzieć, kiedy kobiety porzuciły długie koszule i zaczęły zakładać stroje kąpielowe. W zbiorach Muzeum Sztuki w Nowym Jorku przechowywany jest rysunek belgijskiego artysty Féliciena Ropsa z 1863 r., na którym widzimy kąpiące się kobiety, jedną (po lewej) w stroju przypominającym strój kąpielowy, drugą (po prawej) w koszuli. Bez wątpienia znaczenie miał status społeczny. Kogo było stać na zakupy, nabywał specjalny strój, kogo nie, pływał w koszuli. Przy okazji proponuję zwrócić uwagę na pana z pieskiem pod pachą po prawej stronie.
Poniżej propozycja stroju z 1864 r. Przypomina on raczej piżamę, niż to, co nosiły panie pod koniec XIX w.
Poniżej krój z 1865 r.
Poniżej krój z 1870 r. Jak na nim widać, dalej obowiązuje model „na piżamę”.
Poniżej majtki kąpielowe. Jak łatwo się domyśleć, wkładane były one pod strój właściwy, a nie zamiast.
Poniżej min. „trzewiki do kąpieli morskiej”, co ciekawe na obcasie (z 1870 r.).
Poniżej strój z 1870 r. Proponuję zwrócić uwagę na to, że jego nogawki kończą się już za kolanem. Tak więc następuje skrócenie.
Poniżej „płaszcz do kąpieli morskiej”, a raczej po kąpieli z 1870 r.
Poniżej stroje plażowe z 1871 r. Proponuję zwrócić uwagę na uroczą torebkę plażową leżącą na ziemi.
Poniżej kolejna torebka plażowa.
Poniżej akcesoria kąpielowe z 1872 r. (czepek, płaszczyk, pantofle).
***
dokończenie w poniższym wpisie