Ulice

  • Ulica Lubicz w XIX w.

    W zbiorach Archiwum Narodowego znajduje się przepiękne zdjęcie ul. Lubicz, dziś ruchliwej, pełnej samochodów i tramwajów, która w XIX w. pełniła rolę alei spacerowej. Karol Estreicher (starszy) nazywał ją „plantacjami ku rogatce Mogilskiej”. W jego dzienniku pod 1855 r. przeczytać możemy: „Coraz większe tłumy spacerujących, plantacje ku rogatce Mogilskiej zawsze popołudniu zapchane, chociaż przejście przez kolej i kurz, i piasek nie jest przyjemne.” (przypis 1) Opis zdjęcia: Na wprost widzimy przepiękną aleję spacerową wysadzoną topolami. Patrzy w jej kierunku mężczyzna siedzący na kamiennej ławce ustawionej na rogu plant. Po lewej stronie zdjęcia za drzewami widoczne jest mur i wejście na teren posiadłości pałacowej należącej w pierwszej połowie XIX w. do…

  • Ulica Kapucyńska w XIX w. i ujeżdżalnia „pod Kapucynami”

    W zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie zachowała się poniższa fotografia przedstawiająca ulicę Kapucyńską. Jakże odmienny jest to widok od obecnego. Sama ulica nie została jeszcze utwardzona, pełno na niej ziemi. Wzdłuż widać gęsto posadzone dwa rzędy topól. Pośrodku na kolumnie stoi figura Matki Boskiej Łaskawej. Początkowo stała ona przy wejściu na cmentarz przy kościele Mariackim. Po zamknięciu cmentarza w 1796 r. i zburzenia otaczającego go muru, trafiła na ul. Kapucyńską, by następnie w 1941 r. zostać przeniesioną na róg ul. Jagiellońskiej i Plant. Po prawej stronie zdjęcia nie ma jeszcze ciągu kamienic, jest za to mur otaczający posiadłość Wodzickich. Po lewej stronie nieistniejący budynek ujeżdżalni dla koni. Dziś w tym…

  • Ulica Rybacka 11

    W zbiorach Muzeum Sztuki Stosowanej w Wiedniu odnalazłam poniższe zdjęcie austriackiego fotografa dokumentalisty Bruno Reiffensteina przedstawiające dom przy ul. Rybackiej 11 w Krakowie. Nie istnieje ona już dziś na mapie miasta, nie istnieje także budynek. Z pomocą w ustaleniu ich położenia przychodzi „Kieszonkowy Plan Wielkiego Krakowa” z 1910 r. Skoro ulica nazywała się Rybacka, to musiała znajdować się w okolicach wody – widzimy ją po lewej stronie w zakolu Wisły naprzeciwko Wawelu. Kliknij mapę, aby powiększyć.