Hotel

  • Hotel Pollera w XIX w.

    Hotel Pollera założony został w 1834 r. (przypis 1) W pierwszej połowie XIX w. zwał się oberżą Pod Złotą Kotwicą (ewentualnie Pod Kotwicą). Powstał za sprawą austriackiego wojskowego Kaspra Pollera (1782 – 1859 r.), z którym wiąże się pewna anegdota. Jak podaje Maria Estreicher, podczas wycofywania się wojsk austriackich z Krakowa w 1809 r. stał właśnie na warcie i jej nie opuścił. Po ponownym zajęciu Krakowa przez Austrię został pociągnięty do odpowiedzialności za dezercję. Bronił się wtedy argumentem „to wyście uciekli, nie ja!”, zarzucając tym samym dezercję wojsku, do którego należał. (przypis 2) Poniżej portret Kaspra Pollera. Portret drugiej żony Kaspra Pollera – Anny. *** M. Estreicher wspominała dalej, że „przywiązał…

  • Hotel Drezdeński w XIX w. (Rynek Główny 47) cz. 2, ikonografia

    Czytanie niniejszego wpisu proponuję zacząć od części pierwszej znajdującej się pod niniejszym linkiem: https://www.lisak.net.pl/dawne_widoki_krakowa/?p=26632 *** Widok hotelu Drezdeńskiego znajdziemy na niejednym zdjęciu przedstawiającym krakowski Rynek. Zazwyczaj stoi nieśmiało, jako bohater ostatniego planu prezentowany przy okazji innych zdecydowanie ważniejszych zabytków lub wydarzeń. Poniżej najstarsze znane mi zdjęcie hotelu Drezdeńskiego z 1856 r. Poniżej fragment zdjęcia Ignacego Kriegera z ogólnym widokiem Rynku. Po odpowiednim powiększeniu i skadrowaniu obejrzeć możemy na nim ze szczegółami interesujący nas hotel Drezdeński. Po lewej stronie od wejścia wybito już nowoczesną dużą witrynę sklepową, którą zasłania markiza, nad nią napis C. Wieczorek. To nazwisko właściciela, który w tym miejscu prowadził sprzedaż konfekcji. Jak wynik z reklam, działalność tą przejął…

  • Hotel Drezdeński w XIX w. (Rynek Główny 47) cz. 1

    W „Gazecie Krakowskiej” z 1816 r. Piotr Lipiński informował o urządzeniu w kamienicy przy Rynku Głównym 47 „domu zajezdnego czyli oberży dla przejeżdżających z wygodami i stajnią”, a co najważniejsze za „najpomierniejszą” zapłatą. W konsekwencji prowadzoną tu działalność zwano początkowo „oberżą Lipińskiego” lub domem zajezdnym tegoż. Za ciekawe należy uznać poniższe ogłoszenie z „Gazety Krakowskiej” z 1818 r., w którym pojawiają się już dwa określenia tj. „oberży” i „Hotelu de Dresde”. Tego typu ewolucję językową przechodziły także inne oberże w Krakowie. Kto aspirował do lepszego świata i chciał przyciągać klienta z grubszym portfelem, musiał iść w kierunku słownictwa zaczerpniętego z języka francuskiego obiecującego lepszy standard. Do tego na zagraniczną modłę…

  • Hotel Pod Różą (ul. Floriańska 14), cz. 1

    Pierwszym właścicielem hotelu Pod Różą był Jan Alojzy Szydłowski. (przypis 1) Obiekt zwano wtedy jeszcze oberżą, co było zgodne z ówczesną nomenklaturą. W konsekwencji mówiono o oberży Szydłowskiego, innym razem o „domu zajezdnym” tegoż. Hotel powstał na początku XIX w. Na pewno istniał już w 1805 r., kiedy to gościł w nim książę Konstanty, o czym nie omieszkała donieść „Gazeta Krakowska” (1805 r., nr 93). W tym samym roku przebywał tu także car Aleksander I. Na cześć wizyty znamienitych gości oberży nadano w późniejszych latach nazwę hotelu Rosyjskiego (Hotel de Russie). Poniżej przykład dokumentu z 1850 r. z tą dziś już zapomnianą nazwą. Natomiast w 1807 r. pojawiła się w…

  • Hotel Pod Różą (ul. Floriańska 14), cz. 2

    Czytanie niniejszego wpisu proponuję zacząć od części pierwszej, która znajduje się pod poniższym linkiem https://www.lisak.net.pl/dawne_widoki_krakowa/?p=27288 *** Poniżej najstarszy widok hotelu Pod Różą pochodzący z lat 50-tych XIX w. (patrz pierwszy budynek po lewej). Uwagę przykuwają wejścia do sklepów jeszcze bez wielkich oszklonych witryn, za to dla bezpieczeństwa zamykane drewnianymi kwaterami. Przy drugim budynku po lewej oszklona witrynka stojąca na ulicy, ot cała ekspozycja dla towaru. W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie zachowało się bardzo ciekawe zdjęcie kamienicy przy ul. Floriańskiej 14, w której do dnia dzisiejszego znajduje się hotel Pod Różą. Po prawej stronie widzimy wejście do hotelu, po lewej witryny dwóch sklepów. Pierwszy to krajowy skład płócien korczyńskich Jana Nowaka,…

  • Oberża Knotza (późniejszy hotel Saski)

    Gdy w 1795 r. Kraków stał się częścią zaboru austriackiego, zaczęli przyjeżdżać do miasta funkcjonariusze austriaccy, przemysłowcy, handlarze szukający szybkiego zarobku. Był wśród nich bogaty kupiec winny z Węgier Maciej Knotz, który w 1796 r. przyjął prawa miejskie. (J. Bieniarzówna, J. Małecki „Dzieje Krakowa” T. 3, Kraków 1979 r., str. 11, 12) W 1801 r. kupił on dwa budynki na rogu ulicy św. Jana i św. Tomasza, które już w 1802 r. przerobił na oberżę zwaną „Pod Znakiem Króla Węgierskiego” (według innej wersji „Pod Królem Węgierskim”). Dzięki temu – mając doświadczenie w imporcie i handlu winami – mógł liczyć na łatwy zbyt swoich trunków. Na parterze znalazła się powozownia, na…

  • Hotel Lwowski (Centralny) na Kleparzu

    Na rogu dzisiejszego placu Matejki i ul. Basztowej stał kiedyś hotel Lwowski (obecnie budynek Narodowego Banku Polskiego). Jego początki giną w mrokach przeszłości. Najstarszym dokumentem, do którego udało mi się dotrzeć, wskazującym na istnienie w/w hotelu jest nekrolog z 1867 r. (patrz poniżej). Pod koniec XIX w. zmienił on nazwę na Hotel Centralny. Widok nowego budynku stojącego obecnie w tym miejscu. Poniżej po lewej stronie fragment Barbakanu, bardziej na prawo na ostatnim planie hotel Lwowski. *** Niewiele dokumentów życia społecznego związanego z omawianym tu hotelem udało mi się odnaleźć w zbiorach bibliotek. Mam nadzieję, że z czasem ich liczba będzie wzrastać. Te, na które natrafiłam, prezentuję poniżej. W XIX w.…