Łaźnia na Szerokiej 6 w Krakowie

W zbiorach Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie udało mi się znaleźć takie oto zdjęcie przedstawiające żydowską łaźnię na ul. Szerokiej 6 w Krakowie. Łączyła ona w sobie dwie funkcje, po pierwsze służyła zachowaniu higieny, po drugie miała w podziemiach pomieszczenie do oczyszczenia rytualnego, stąd też pełniła funkcję tzw. mykwy. Korzystały z niej kobiety i mężczyźni. To tu zanurzano się w wodzie po kontakcie ze śmiercią, kobiety po menstruacji, panny przed ślubem, mężczyźni przed czynnościami liturgicznymi… Tu także obmywano naczynia kuchenne nabyte od nie – Żydów, by stały się koszerne.
Pierwsze wzmianki na temat łaźni pochodzą z 1485 r., aczkolwiek należy zauważyć, że od tego czasu była ona wielokrotnie przebudowywana, nie zachowała się zatem jej XV – wieczna bryła.

Kliknij, aby powiększyć.

***

Na potrzeby niniejszej publikacji skontaktowałam z dr hab. Anna Jakimyszyn-Gadochą celem zapytania, skąd tak niecodzienna nazwa łaźni. Uzyskałam odpowiedź, że z uwagi na środki finansowe, z jakich została odremontowana. Zainteresowanych tym tematem odsyłam do książki p. Anny Jakimyszyn pt. „Mykwa. Dzieje żydowskiej łaźni rytualnej przy ul. Szerokiej w Krakowie” (Kraków – Budapeszt 2012 r.).

***

Poniżej wygląd współczesny.

Autor Zygmunt Put, dziękuję za udostępnienie zdjęcia

.