Prałatówka na rogu ul. Szpitalnej
Na rogu placu Mariackiego i ul. Szpitalnej znajduje się budynek zwany Prałatówką, który kiedyś był kamienicą mieszkalną archiprezbitera (proboszcza) Kościoła Mariackiego (przyp. 1). Jego początki sięgają wieków średnich, w XVII w. przeszedł gruntowną przebudowę (przyp. 2).
W zbiorach Muzeum Sztuki Stosowanej w Wiedniu udało mi się odnaleźć jej zdjęcie z 1908 r. wykonane przez austriackiego fotografa Bruno Reiffensteina.
Widzimy na nim okna otwierane w charakterystyczny dla tamtych czasów sposób, to jest na zewnątrz, przepiękną wjazdową bramę w portalem i ukośne szkarpy mające podpierać (wzmacniać) konstrukcje budynku. Doskonała rozdzielczość zdjęcia pozwala na jego powiększenie i przyjrzenie się ludziom spacerującym ulicą. Po lewej stronie dwie wiejskie kobiety idące zapewne na targ z towarem zapakowanym w białe płócienne worki. Na rogu budynku ludzie z melonikami i kapeluszami na głowach, więc z wyższych sfer. Część z nich przystanęła na chwilę, by przyjrzeć się fotografowi, który właśnie robi zdjęcie.
Kolejnym bardzo ciekawym zdjęciem jest to odnalezione przeze mnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
I znów, tak jak poprzednio, wysoka rozdzielczość sprawia, że uwagę zaczynają przyciągać ludzie. Po lewej stronie widzimy mężczyznę sprzedającego napoje z drewnianej budki na kółkach, po prawej służącą w białym fartuchu. Pośrodku jakiś chłopak przystanął, by zapozować fotografowi.
Poniżej kolejne zdjęcie Prałatówki, tym razem wykonane od strony placu Mariackiego.
Poniżej widok Prałatówki od strony Małego Rynku. Zdjęcie pochodzi z czasu, kiedy był już usunięty targ owocowo-warzywny (w 1902 r.). Na bruku widoczne tory linii tramwajowej (położonej w 1913 r.).
***
***
Przypisy:
- Stanisław Tomkowicz „Prałatówka Parafii N. P. Maryi w Krakowie i jej architekci” w „Rocznik Krakowski” 1898 r., str. 53, podobnie w opisie Muzeum Narodowego w Krakowie https://zbiory.mnk.pl/pl/wyniki-wyszukiwania/katalog/113982
- Ibidem str. 54
.