Hotel Lwowski (Centralny) na Kleparzu

Na rogu dzisiejszego placu Matejki i ul. Basztowej stał kiedyś hotel Lwowski (obecnie budynek Narodowego Banku Polskiego). Jego początki giną w mrokach przeszłości. Najstarszym dokumentem, do którego udało mi się dotrzeć, wskazującym na istnienie w/w hotelu jest nekrolog z 1867 r. (patrz poniżej). Pod koniec XIX w. zmienił on nazwę na Hotel Centralny.

Pocztówka ok. 1905 r., Muzeum Krakowa MHK-Fs228/IX

Widok nowego budynku stojącego obecnie w tym miejscu.

Autor Zygmunt Put

Poniżej po lewej stronie fragment Barbakanu, bardziej na prawo na ostatnim planie hotel Lwowski.

Muzeum Fotografii 16587/II; PIK 122280
Ignacy Krieger (fragment), przed 1877 r., Muzeum Krakowa MHK-3578/K

***

Niewiele dokumentów życia społecznego związanego z omawianym tu hotelem udało mi się odnaleźć w zbiorach bibliotek. Mam nadzieję, że z czasem ich liczba będzie wzrastać. Te, na które natrafiłam, prezentuję poniżej.

W XIX w. część krakowskich hoteli posiadała sale balowe (np. hotel Saski, hotel Europejski, hotel Pod Różą, hotel Grand…), to też sprawiało, że w okresie karnawału organizowano w nich bale. Poniższy afisz świadczy o tym, że sala do tańczenia istniała także w budynku hotelu Lwowskiego.

Kliknij, aby powiększyć.

Biblioteka Jagiellońska, 224657 V 2/8

***

„Nowiny” 1904 r. (nr 109)

***

Ciekawą grupę dokumentów stanowią dawne nekrologii. Wynika z nich, że hotel świadczył dość osobliwą usługę polegającą na udostępnianiu sali do wystawiania zwłok przed odprowadzeniem zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Biblioteka Jagiellońska
Biblioteka Jagiellońska

***

Lektura dawnych reklam może budzić zdumienie. Okazuje się, że w krakowskich hotelach zatrzymywali się przedsiębiorcy, którzy przy okazji w tym miejscu świadczyli usługi. W anonsach czytamy o fotografach, dentystach, a nawet sprzedawcy żywych ptaków. Inni wynajmowali pomieszczenia handlowe, aczkolwiek na działalność, którą z dzisiejszego punktu widzenia uznalibyśmy za nielicującą z powagą miejsca. Poniżej reklama firmy Braci Wohlfeld zajmujących się handlem sianem i słomą.

„Czas” 1894 r. (nr 200), str. 4

***

I oto historia opisanego powyżej hotelu zaczęła dobiegać końca. Poniżej ogłoszenie z 1912 r.

„Tygodnik Mieszczański” 1912 r. (nr 16)

***

W chwili obecnej w miejscu tym stoi gmach Narodowego Banku Polskiego.

Autor Zygmunt Put