Sprowadzenie zwłok Adama Mickiewicza do Krakowa w 1890 r.

Adam Mickiewicz zmarł w 1855 r. w Stambule (Turcja). Zaangażowany w politykę zamierzał utworzyć tu polski oddział, który miał walczyć w wojnie krymskiej przeciwko Rosji. Przyczyna śmierci poety nadal pozostaje zagadką. Według jednej z wersji zmarł na cholerę, według innej w wyniku otrucia.

zdjęcie pośmiertne Adama Mickiewicza Agnieszka Lisak
Zdjęcie Mickiewicza na łożu śmierci zrobione przez anonimowego autora. Przefotografował Ignacy bądź Natan Krieger, Muzeum Krakowa, MHK-317/K

***

Poniżej kopia maski pośmiertnej Adama Mickiewicza.

Muzeum Narodowe w Krakowie, IV-V-1436

***

Adam Mickiewicz został pochowany w Paryżu. Już w 1869 r. w Krakowie prezydent miasta Józef Dietl rzucił myśl sprowadzenia zwłok wieszcza do Krakowa. Tak starania te opisywał Walery Eljasz – Radzikowski.

sprowadzenie włok Adama Mickiewicza do Krakowa skąd pomysł

W. Eljasz – Radzikowski „Kraków”, Warszawa 1902 r., str. 83, 84

***

I oto słowo stało się ciałem, dnia 04.07.1890 r. nastąpiło uroczyste złożenie zwłok wieszcza w kryptach wawelskich. Bolesław Drobner wspomina, że przed uroczystością policja aresztowała żebraków i ostrzegła robotników, by nie ważyli się wchodzić na trasę uroczystego pochodu. Był on przeznaczony dla osób lepiej sytuowanych, miało być odświętnie, by nie rzec idealnie. Niestety nie poszło tak łatwo z chłopami, którzy uparli się, że w uroczystości chcą uczestniczyć, bo mają do tego prawo. „Oglądałem ten jaśniepański pochód, w którym były liczne delegacje cechów rzemieślniczych z cechowymi insygniami, ochotnicze straże ogniowe z całego kraju, moc duchowieństwa, zakonnice. Jakie to było dalekie od tego Mickiewicza, którego poznałem” na lekcjach w gimnazjum.

(B. Drobner w „Kopiec wspomnień” Kraków 1959 r., s. 28)

***

przyglądanie się pogrzebowi Adama Mickiewicza z dachów zabronione
Ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie

***

Agnieszka Lisak blog historia blog historyczny dawne widoki Krakowa
Muzeum Krakowa, D 1100 t. 1

***

Poniżej zdjęcie przedstawiające wnoszenie trumny ze zwłokami A. Mickiewicza do katedry na Wawelu. Na schodach po prawej przy kolumnie Adam Asnyk.

Kliknij, aby powiększyć.

Agnieszka Lisak blog historia blog historyczny dawne widoki Krakowa
Muzeum Krakowa, MHK-Fs35/IX

***

„Gdy pochód wszedł na ulicę Grodzką ci, którzy mieli bilety wstępu, pośpieszyli na Wawel. Niebawem zaczął dochodzić stamtąd głos Zygmunta. Pogoda była prześliczna, niebo bez chmurki. Raptem – piorun!… Było to w chwili, kiedy trumnę Mickiewicza postawiono na progu katedry.”

(Wspomnienia Aliny Świderskiej w: „Kopiec wspomnień” Kraków 1959 r., str. 178)

***

W zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie zachowało się sporo pamiątek z tego wydarzenia. Jednymi z nich są szarfy z wieńców. Dzięki nim wiemy, że na uroczystość zamawiano wiązanki z całej Polski, a czasem nawet zza granicy. Innym razem pomimo odległości uczestniczono osobiście. Na szarfach czytamy o: kole polskim w Bukareszcie, Pradze, Wiedniu, powiecie łańcuckim, prawnikach warszawskich, nauczycielkach z Wilna, Podola, Wołynia, Ukrainy…

Muzeum Narodowe w Krakowie, MNK IV-V-962/141

Artyści teatry Lwowskiego

Agnieszka Lisak blog historia blog historyczny dawne widoki Krakowa
Muzeum Narodowe w Krakowie, MNK IV-V-1291
Agnieszka Lisak blog historia blog historyczny dawne widoki Krakowa
Muzeum Narodowe w Krakowie, IV-V-962/316

***

Cechą charakterystyczną uroczystości w XIX w. było to, że w przypadku tych największych produkowano pamiątki, które uczestnicy mogli nabywać. Kolejny relikt życia codziennego, który odszedł w zapomnienie. Poniżej przykładowa pamiątka z opisywanego tu wydarzenia.

Muzeum Krakowa, D 1465

***

Byli i tacy, którzy w pogrzebie wieszcza widzieli okazję do reklamy.

Pogrzeb Mickiewicza reklama XIX w.
Kazimierz Bartoszewicz „Przewodnik po Krakowie…” Kraków 1890 r., brak strony

*

*

*

Agnieszka Lisak blog historia blog historyczny dawne widoki Krakowa sprowadzenie zwłok Mickiewicza do Krakowa