Sklep Jana Ihnatowicza w Sukiennicach

W 1879 r. zakończył się remont Sukiennic. To też otwarło nową kartę w ich dziejach. Z rudery ze straganami „bez ładu i składu”, jak je określano, stały się największym obiektem handlowym Krakowa z eleganckimi sklepami dla klienta dobrze sytuowanego. Pod numerem 20 swój „handel” posiadał Jan Ihnatowicz „magister farmacji i chemik sądowy”. Dziś została po tej działalności reklama przy wejściu od strony południowej.

Autor zdjęcia Zygmunt Put

Autor Zygmunt Put

W 1875 r. założył on fabrykę chemiczno – kosmetyczną we Lwowie (jak zaznaczał w reklamach – pierwszą w kraju). Celem zapewnienia sobie zbytu otworzył także sklepy we Lwowie, Przemyślu, Krakowie…

Źródło – przemyskiehistorie.pl https://www.przemyskiehistorie.pl/jan-ihnatowicz-i-jego-fabryka-kosmetykow/

Jan Ihnatowicz regularnie ogłaszał się w krakowskiej prasie, co dziś pozwala poznać prowadzoną przez niego działalność.

„Nowa Reforma” 1883 r., nr 35
„Czas” 1885 r., nr 186, str. 4

***

W zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie znajduje się bardzo ciekawy dokument życia społecznego tj. „Poradnik higieniczno-kosmetyczny” z 1890 r., w którym pod pretekstem porad J. Ihnatowicz reklamował swoje produkty. Znajdujemy w nim takie specyfiki wraz z cenami jak: pomady do układania wąsów, farby do włosów, puder do włosów (srebrny ozdobny), środki do usuwania piegów, plam wątrobianych oraz opalenizny, środki do „konserwowania” twarzy zapobiegające zmarszczkom, liszajom i pryszczom, kremy dla blondynek…

***

Poniżej bilet wizytowy Jana Ihnatowicza. Zainteresowanych problematyką biletów wizytowych odsyłam do niniejszego wpisu: https://www.lisak.net.pl/dawne_widoki_krakowa/?p=30887

Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, MNK IV-V-336/363

***

Jan Ihantowicz zmarł w 1918 r. Pochowany został na cmentarzu Łyczakowskim wraz ze swoją młodszą o 20 lat żoną Antoniną.

Źródło zdjęcia Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, https://cmentarzlyczakowski.pl/