T. Rzaca pierwsza kolorowa fotografia w Polsce

Przebudowa Sukiennic w latach 1875 – 1879

Sukiennice powstały w drugiej połowie XIII w. Początkowo miały postać dwóch rzędów budynków handlowych z szerokim przejściem pośrodku, które z czasem przekształciły się w jednolitą strukturę. Swoją nazwę wzięły od sprzedawanego tu kiedyś sukna. W XVI w. były jednym z najbardziej okazałych obiektów miasta i jego dumą. Niestety w XIX w. oblepione prowizorycznymi przybudówkami, sypiące się tu i ówdzie czasy świetności miały już za sobą.

Poniżej na zdjęciach Sukiennice w XIX w. przed przebudową.

Fragment zdjęcia I. Kriegera l. 70-te XIX w. (przed 1875 r.) ze zbiorów Muzeum Sztuki Stosowanej w Wiedniu, KI 3654-21

Poniżej przybliżenie wcześniejszego fragmentu.

Poniżej fragment zdjęcia austriackiego fotografa Andreasa Grolla z 1863 r. odnalezionego przeze mnie w zbiorach Wien Museum. Na zdjęciu strona południowa Sukiennic.

Andreas Groll 1863 r. (fragment), ze zbiorów Wien Museum, 157187/11

W tamtym czasie Sukiennice nie licowały z wizerunkiem miasta królów i dawnej stolicy polski. Były ruderą ze straganami „bez ładu i składu”, jak zauważano. Pojawiały się nawet postulaty ich zburzenia. Poniżej fragment artykułu z „Kłosów”.

„Kłosy” 1880 r., nr 773, str. 260

Poniżej apel prezydenta Józefa Dietla utrzymany w odmiennym tonie, przekonujący o konieczności zachowania Sukiennic i zachęcający do zbiórki pieniędzy na restaurację.

Archiwum Narodowe w Krakowie 29/665/121

Idea restauracji Sukiennic zrodziła się już w pierwszej połowie XIX w. i ciągnął dekadami. Powstawały kolejne plany, wizje, projekty, a i sporów przy tym było niemało. W Krakowie, w którym życie płynęło leniwie i wolno, nic nie mogło wydarzyć się natychmiast. Sprawy należało porządnie przedyskutować, przeanalizować, a w dodatku zgromadzić pieniądze.

Sebastian Sierakowski już w latach 20-stych XIX w. stworzył plany przebudowy Sukiennic i przedstawił je władzom miasta. Są one obecnie przechowywane w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.

Biblioteka Jagiellońska, BJ Graf. I.R. 1053
projekt przebudowy Sukiennic Sierakowskiego
Biblioteka Jagiellońska, BJ Graf. I.R. 1014

Powyższy projekt należy uznać za ciekawy, niestety gdyby został zrealizowany, doprowadziłby do zatracenia historycznego charakteru Sukiennic na rzecz surowego klasycyzmu.

Zgodnie z zasadą, że nic od razu w 1868 r. postanowiono zburzyć tylko tzw. Kramy Bogate znajdujące się po stronie wschodniej.

Poniżej Kramy Bogate, które w tamtym czasie bogatymi były już tylko z nazwy, usytuowane po stronie wschodniej Sukiennic. Widok przed zburzeniem.

I. Krieger Sukiennice Kramy Bogate
I. Krieger 1867 r., Muzeum Krakowa, MHK-Fs130/IX

Poniżej zdjęcie ze zbiorów Archiwum Narodowego przedstawiające burzenie Kramów Bogatych (widok w kierunku strony południowej Rynku). Na końcu widoczny budynek Wielkiej Wagi, a dalej elewacja pałacu Zbarskich (inaczej Potockich, Rynek 20).

Burzenie Kramów Bogatych Rzewuski
Archiwum Narodowe w Krakowie, Walery Rzewuski zbiór ikonograficzny, A V/702- PIK, neg. 5921

Niestety po zburzeniu Kramów Bogatych widok Sukiennic był równie opłakany. Nic nie zmieniło się na lepsze. Jak dalej pisano w „Kłosach” (ibidem).

Burzenie Sukiennic Kramów Bogatych

Autorowi artykułu nie sposób było odmówić racji, poniżej Sukiennice po zburzeniu Kramów Bogatych.

Sukiennice po zburzeniu Kramów Bogatych
Ignacy Krieger 1872 – 1875 r., ze zbiorów Muzeum Krakowa, MHK-1829/K

***

W końcu po ponad pięćdziesięciu latach planów Kraków dojrzał do całościowego remontu Sukiennic. Opracowanie projektu przebudowy powierzono młodemu architektowi Tomaszowi Prylińskiemu. Jego wersji było kilka. Jedną z nich udało mi się odnaleźć w zbiorach Wien Museum.

Projekt Sukiennic T. Prylińskiego – widok od strony północnej.

Projekt T. Prylińskiego przebudowy Sukiennic
Ze zbiorów Wien Museum, 157164/101

Poniżej projekt strony południowej Sukiennic.

Projekt Prylińskiego przebudowy Sukiennic
Ze zbiorów Wien Museum, 157164/99

Poniżej fragment projektu ściany zachodniej Sukiennic.

Ze zbiorów Wien Museum, 157164/103

***

Jak wspominano wcześniej, remont prowadzony był w latach 1875 – 1879. Poniżej zdjęcie przedstawiające Sukiennice w trakcie prac remontowych. Jeszcze nie uprzątnięto gruzu z płyty Rynku, ponad gotyckimi arkadami widoczna jest drabina przystawiona do elewacji.

Ignacy Krieger ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

***

Uroczystości związane z zakończeniem budowy Sukiennic miały miejsce 3 października 1879 r. Informację na ten temat znajdujemy min. w „Dzienniku dla Wszystkich” z 1879 r.

„Dziennik dla Wszystkich” 1879 r., nr 83

Poniżej Sukiennice po przebudowie (fragment fotografii).

1895 r., Biblioteka Narodowa w Warszawie, brak sygnatury

***

Poniżej kolejne zdjęcie Sukiennic po przebudowie. Niezmiernie ciekawe, albowiem wykonane zostało przez fotografa amatora Tadeusza Rzącę. Robione przez niego fotografie na szkle (a precyzyjnie mówiąc autochromy) należy uznać za unikatowe, jako że wykonane zostały w kolorze. Razem ze Stanisławem Lipopem jest on uznawany za pioniera kolorowych zdjęć w Polsce.

Tadeusz Rząca, ok. 1915 r. ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie, MHF 3727/II/4