Sukiennice cz. II
Czytanie niniejszego wpisu proponuję zacząć od części I. pod niniejszym linkiem:
https://www.lisak.net.pl/dawne_widoki_krakowa/?p=30678
***
Widok Sukiennic od strony południowo – wschodniej i południowej:
Na poniższej grafice widoczny jest z lewej strony nieistniejący budynek Wielkiej Wagi, który swoją nazwę wziął od tego, że ważono w nim towary powyżej jednego cetnara (około 50 kg), a opłaty za tą usługę stanowiły dochód miasta. Po prawej stronie dwa wejścia do Kramów Bogatych. Jak zauważył W. Komorowski, były to wejścia „od zaplecza”. Albowiem klienci nabywali towary w pasażu handlowym po drugiej stronie budynku. Bez wątpienia autor „odnowił” nieco budynki i postarał się, by miejsce to wyglądało znacznie czyściej i schludniej niż w rzeczywistości.
Waldemar Komorowski podaje, że w 1822 r. parter Wielkiej Wagi zaadaptowano na odwach (tj. pomieszczenie) policji (przypis 1). To też tłumaczy istnienie kraty, którą zobaczymy na niejednym zdjęciu i dostawiony daszek mający osłaniać wartowników.
***
Dawne widoki naszego miasta znajdziemy nie tylko w dorobku krakowskich fotografów. W 1858 r. Karol Beyer został zaproszony do udokumentowania Wystawy Starożytności i Zabytków Sztuki w Krakowie. Pokłosiem tej wizyty były zdjęcia wykonane w plenerze (dziś w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie). Ich wartość potęguje fakt, że wykonane zostały w czasie, gdy I. Kriegera (wiodącego dokumentalisty naszego miasta) nie było jeszcze w Krakowie. Dzięki nim możemy odbyć podróż w czasie do świata sprzed ponad 160 lat. Poniższe zdjęcie Karola Beyera przedstawia widok Sukiennic od strony południowo – wschodniej. Po lewej stronie wieża ratuszowa, po prawej kościół św. Wojciecha (obok drewniana studnia), a pośrodku nieistniejący już dziś budynek Wielkiej Wagi i Sukiennice. W prawym dolnym rogu zdjęcia widoczny rynsztok mający odprowadzać wodę deszczową.
Przejdźmy zatem na lewo za budynek Wielkiej Wagi, by zobaczyć Sukiennice od strony południowej.
Powyższe zdjęcie staje się zdecydowanie ciekawsze, gdy popatrzymy na nie w przybliżeniu (patrz poniżej). Oto widzimy nad wejściem do hali Sukiennic reklamę „handlu towarów żelaznych i noremberskich”. Bardziej na prawo wejście do sklepiku pn. „handel różny kramarszczyzny”. Po prawej stronie parterowa przybudówka do budynku tzw. Wielkiej Wagi. Powyżej widoczny budynek Hotelu Drezdeńskiego, o czym informuje pokaźnych rozmiarów napis.
Poniżej widok południowej części Sukiennic – zdjęcie wykonane przez austriackiego fotografa (dokumentalistę) Andreasa Grolla odnalezione przeze mnie w zbiorach Wien Museum.
***
Autorem obrazka tytułowego (współczesnym widok Sukiennic) jest Tomasz Lewandowski.
***
Dokończenie w kolejnym wpisie pt. Sukiennice cz. III dostępnym pod niniejszym linkiem:
https://www.lisak.net.pl/dawne_widoki_krakowa/?p=30730
***
Przypisy:
- Waldemar Komorowski, Aldona Sudacka „Rynek Główny w Krakowie” Wrocław 2008 r., str. 138