Wędrowni malarze miniatur (ginące zawody)

W XIX w. występowało ciekawe zjawisko świadczenia usług w sposób wędrowny. Pracę w ten sposób wykonywali pierwsi fotografowie (zwani dagerotypistami), lekarze, dentyści…, a także malarze miniatur. Zostawili oni po sobie ślad w dawnych ogłoszeniach prasowych, w których informowali, że oto przyjechali do Krakowa i polecają się „szanownej publiczności”.

„Gazeta Krakowska” 1819 r., nr 22

Twórczość Nanette Rosenzweig – Windisch odnajdujemy w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Miniatura 1803 r., Muzeum Narodowe w Warszawie, MIN. 890 MNW
Michał Kleofas Ogiński
Nanette Rosenzweig – Windisch 1807 r., Muzeum Narodowe w Warszawie, Min.891 MNW

Twórczość Nanette Rosenzweig – Windisch znajdujemy także w zbiorach Wien Museum.

Leopold II miniatura
Wien Museum 1792 – 1893 r., 102444

***

Andrzej Hintz malarz miniatur w XIX w.
„Gazeta Krakowska” 1815 r., nr 37

Biografię wzmiankowanego w ogłoszeniu powyżej Andrzeja Hintza odnajdujemy w „Słowniku artystów litewskich” (tytuł w oryginale „Lietuvos dailininkų žodynas” Jolanta Širkaitė, Vilnius, t. II, 2012 r.). Jak z niego wynika:

Andrzej Józef Hintz był obywatelem pruskim (nazwisko wymieniane w latach 1807-1842, data urodzenia nieznana). W latach 1807-1812 studiował na Uniwersytecie Wileńskim. W 1812 r. odwiedził Warszawę, po czym w 1815 zamieszkał i pracował w Krakowie, gdzie zorganizował wystawę swoich dzieł.

(Źródło informacji Lithuanian Art –  https://lithuanianart.com/authors/62)

Andrzej Hintz 1820 r., Lithuanian Art, https://lithuanianart.com/artwork/916

***

malarz Vezus, malarze miniatur w XIX w.
„Gazeta Krakowska” 1803 r., nr 47

***

Poniżej podobne ogłoszenie aczkolwiek w tym przypadku dotyczące malarza tradycyjnych portretów.

Głuchoniemy malarz w Krakowie w XIX w. malarze miniatur w XIx w.
„Gazeta Krakowska” 1845 r., nr 146

***

Wojciech Stattler wspomina w swoich pamiętnikach, jak to ojciec zaprowadził go do „podróżującego malarza wiedeńskiego” Franciszka Lampiego, który mieszkał w hotelu Szydłowskiego (czyli Pod Różą, Floriańska 14). Artysta otworzył tam swoją pracownię pełną „arcy – podobnych” (tj. wiarygodnych) portretów, pisał dalej W. Stattler.

(Wojciech Stattler „Pamiętnik Wojciecha K. Stattlera”, Kraków 1916 r., str. 24)

***

Na zakończenie warto dodać, że autorem miniatur był także malarz scen historycznych i życia codziennego Krakowa w XIX w. Michał Stachowicz. Poniższe dwie miniatury pochodzą z kolekcji prywatnej p. Marka Klimka (dziękuję za udostępnienie zdjęć). Na portretach uwiecznieni zostali książę Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki i jego młodziutka żona Maria Scipio del Campo.

Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki, Michał Stachowicz miniatura malarstwo w XIX w.Maria Scipio del Campo, Michał Stachowicz miniatura wędrowni malarze miniatur

***

Innym malarzem widoków Krakowa, który ma w swoim dorobku także miniatury, jest Jan Nepomucen Głowacki. Jedna z nich w 2013 r. znalazła się w ofercie niemieckiego domu aukcyjnego. Do licytacji jednak nie doszło za przyczyną kolekcjonera pana Marka Kabata, który powiadomił Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa. Sprzedaż została zablokowana a miniatura usunięta z oferty, jako że eksponat znajduje się w katalogu strat wojennych. Miniatura poniżej.

Jan Nepomucen Głowacki miniatura malarstwo XIX w. malarze miniatur
Jan Nepomucen Głowacki 1832 r.

***

Strony polecane:

Zainteresowanych tematyką miniatur pośmiertnych zapraszam do poniższego mojego wpisu https://www.lisak.net.pl/blog/?p=25732

Zainteresowanych tematyką miniatur polecam stronę p. Marka Klimka, któremu dziękuję za udostępnienie dzieł Michała Stachowicza i Jana Nepomucena Głowackiego.
https://miniatury.wordpress.com/2012/09/22/miniatury-michala-stachowicza-na-aukcji/

..